Jedną z nowoczesnych i ekologicznych metod na ogrzewanie domu są grzejniki na podczerwień. Jest to alternatywa dla tradycyjnego centralnego ogrzewania. Ten rodzaj systemu ogrzewania na wiele zalet. Jest bardziej ekonomiczny, łatwiejszy w montażu jak i ma pozytywny wpływ na środowisko.
Panel grzewczy i skuteczne grzanie
Właśnie dlatego wiele osób się na niego decyduje. Jednak nie każdy się zastanawiał, jak tak na prawdę działa ogrzewanie w domu na podczerwień. W tym artykule postaramy się przybliżyć właśnie tę kwestię. Grzejniki grzewcze na podczerwień działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego IR (infrared). Dzięki siłom tarcia fale podczerwieni pośrednio ogrzewają powietrze w pomieszczeniu. Jednak panel grzewczy na podczerwień swoją skuteczność szybkiego nagrzewania mieszkania nie zawdzięcza temu zjawisku. Najważniejsze jest powtórne oddawanie ciepła przez wszystkie obiekty znajdujące się w pobliżu takiego grzejnika. Poprzez akumulację ciepła sufit, ściany, podłoga czy inne obiekty oddają ciepło, dzięki czemu optymalna temperatura w pomieszczeniu może utrzymywać się jeszcze przez długi czas po wyłączeniu paneli grzewczych. Zaletą tego systemu ogrzewania poprzez akumulację ciepła, że temperatura w obiekcie rozkładana jest równomiernie. Dzięki czemu eliminuje się zjawisko, jakie występuje na przykład w budynkach z centralnym ogrzewaniem czyli „rozgrzana głowa” jak i „zimne stopy”. Ważnym aspektem jest również to, że nagrzane ściany są suche przez co eliminuje się powstawanie wilgoci, a co za tym idzie grzyba i pleśni.
Najważniejszą częścią paneli grzewczych na podczerwień są włókna węglowe. Wykonuje się je w nanotechnologii. Dzięki tym elementom pobrana energia elektryczna praktycznie w stu procentach jest zamieniona na energię cieplną. Kolejnym ważnym elementem paneli jest ich powłoka zewnętrzna. Jest ona specjalne zoptymalizowana, przez co maksymalnie wysłała energię cieplną falami z zakresu od 7 do 10 nm. Zasadę działania paneli grzewczych na podczerwień można porównać do promieniowania słonecznego i ciepła jaskie wtedy odczuwamy. Warto również wspomnieć, że sposób działania paneli, czyli oddawanie ciepła do elementów w pobliżu eliminuje ruch powietrza (unoszenie cieplejszego i opadanie zimnego). Jak już wspomnieliśmy eliminuje to powstawanie odczucia chłodu przy stopach. Jednak nie tylko także dzięki temu także wyklucza się przemieszczanie kurzu, pyłów jak i bakterii w pomieszczeniu.
Dlatego można powiedzieć, że sposób działania paneli grzewczych na podczerwień wpływa pozytywnie na odczuwanie ciepła, jak i na sam komfort mieszkania w obiekcie ogrzewany tym systemem.