Regulatory przepływu to urządzenia wykorzystujące prawa fizyki do tego, by spowolnić wypływ wody opadowej. Stosuje się je także w systemach kanalizacyjnych miast. Wszystko to po to, by uniemożliwić nadmierne natężenie wodne, które doprowadzić by mogło do awarii czy podtopień. Istnieje wiele modeli regulatorów przepływów, różniących się od siebie budową. Jak wybrać ten najlepszy?
Montaż regulatorów przepływu wody
O zastosowaniu odpowiedniego modela regulatora decyduje miejsce, w którym ma być zamocowany. Najczęściej są one stosowane w miejscach, w których zbiera się woda opadowa, czyli w zbiornikach takich jak: sztuczne retencje, sieci kanalizacyjne, komory opadowe. Modele różnią się od siebie ze względu na pojemność, budowę, przepływ maksymalny czy materiał. Jest jednak kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze najlepszego modelu regulatora. Przede wszystkim regulator powinien być dopasowany do środowiska, w którym ma pracować. Jeżeli środowisko jest kwaśne, odpowiednim modelem urządzenia jest regulator zbudowany ze stali kwasoodpornej, o grubszych ściankach. Inny model zostanie dopasowany do działania blisko kanalizacji ściekowych. Są modele regulatorów, które mocuje się w wodzie, a są też i takie, które stosuje się na otwartych przestrzeniach.
Celem doboru najlepszego modelu jest jego skuteczność. Najlepszy regulator przepływu wody powinien działać sprawnie i długoterminowo. Teraz na rynku dostępne są modele, wzbogacone o dodatkowe funkcje. Ponieważ regulatory głośno pracują, warto pomyśleć nad wyborem modelu z tłumikiem. Hałas generowany przez regulatory jest emitowany przez wir wodny, który powstaje wewnątrz urządzenia, kiedy ciecz wpada do środka komory głównej. Jeżeli akurat regulator znajduje się blisko miejsca o wysokiej aktywności ludzkiej, takie natężenie hałasu może być drażniące. Najlepiej jeżeli wybór odpowiedniego regulatora powierzymy ekspertom. Firmy, zajmujące się produkcja tych urządzeń, są dostępne na terenie całej Polski.Regulator najczęściej dobierany jest do klienta indywidualnie, po wcześniejszej ekspertyzie terenu i cieku wodnego. Dobierane są w zależności od tego, czy dane urządzenie ma być zamontowane osobno przy cieku wodnym, czy może jako część dodatkowa innego urządzenia, np., w komorach przelewowych.
Regulatory przepływu wód powinny niezawodnie zapobiegać zbyt dużemu natężeniu wypływów wodnych. Odpowiedni regulator mocuje się albo w wodzie, albo na powietrzu. Warto powierzyć wybór najlepszego modela specjalistom z tej dziedziny, tak by urządzenie pełniło skutecznie swoje funkcje.