okna PCV

Jak dbać o okna plastikowe?

Okna wymagają szczególnej pielęgnacji. Są swego rodzaju wizytówką domu. I choć ich czyszczenie jest o wiele łatwiejsze niż to było w przypadku podwójnych okien drewnianych, zadanie to bywa problematyczne. Jak więc je sobie ułatwić? W jaki sposób myć szyby, by nadać im blasku? Czym czyścić plastikowe ramy okienne? Podpowiadamy.

Okna dobrze wyczyszczone

okna PCVJednym z najtrudniejszych zadań każdej gospodyni domowej jest mycie okien. Nie każdy to lubi, nie każdy też potrafi. Zniechęcamy się, bo szyby szybko się brudzą, czasem też zostają na nich mało estetyczne smugi. I choć półki w drogeriach uginają się od preparatów chemicznych, których producenci przekonują, że usuną nawet największe zabrudzenia, a okna pozostaną nieskazitelnie czyste, wzorem naszych babć zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po domowe środki czystości. A zatem które z nich nam pomogą? W tym przypadku najlepszy okazuje się być ocet wymieszany w równych proporcjach z wodą, którym wyczyści się ramy okienne. Najpierw jednak warto odkurzaczem z cienką końcówka ssącą usunąć z ich zakamarków wszelkie zabrudzenia, dopiero wówczas zacząć czyścić na mokro. Okna PCV należy przecierać delikatną ściereczką z mikrofibry (najlepiej mieć dwie: jedną do przecierania na mokro, drugą na sucho).

okna PCVZ kolei do mycia szyb idealny jest płyn przygotowany z wody, octu oraz odrobiny spirytusu salicylowego. Można również dolać do specyfiku kilka kropel gliceryny, która zadziała niczym naturalny filtr – sprawi, że zabrudzenia nie będą osiadać na szkle. By od razu zauważyć ewentualne smugi, najlepiej jest szybę ze strony zewnętrznej przecierać poziomymi ruchami, a z wewnętrznej – pionowymi. Co równie ważne, zanim przystąpimy do mycia okien, należy zdjąć firanę oraz dobrze umyć karnisz. Wiele osób o tym zapomina, a jak się okazuje gromadzi się na nim spora ilość kurzu. Jeśli zostawimy to na koniec, wszystkie zabrudzenia osiądą na umytym wcześniej oknie i parapecie (i o jego przetarciu należy pamiętać). Jeśli w oknach posiadamy moskitiery, je również trzeba wyczyścić. Warto je wyciągać z ramy okiennej na czas jesienno-zimowy, kiedy nie zagrażają nam już muchy i komary. W plastikowych oknach często też montowane są rolety.

I one wymagają regularnego czyszczenia. Można do tego celu wykorzystać odkurzacz z miękką końcówką lub wilgotną szmatkę. Nie zapominajmy też o przetarciu klamek, w czym pomoże woda z octem lub z dodatkiem spirytusu. Łatwo usunie wszelkie zarazki z jej powierzchni. Tak wyczyszczone okno bardzo ładnie się prezentuje i jest wizytówką każdego domu.