izolacje podłogowe

Izolacje pod podłogą – typy i zastosowania

W trakcie budowy domu duże znaczenie ma nie tylko jego kształt oraz wiele instalacji, ale także izolacja podłogowa dbająca o utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. Coraz więcej budynków nie posiada piwnic, dlatego wylewka na gruncie staje się właściwą podłogą. Należy ją odpowiednio zabezpieczyć, by do domu nie przedostawało się zimno oraz wilgoć, co ma znaczy wpływ na położony typ podłogi.

Izolacje dla komfortu mieszkaniowego

izolacje podłogoweW zależności od rodzaju wnętrza wybiera się inne typy izolatorów Jak jednak wybrać właściwy i jak go zastosować? Źle zaizolowana podłoga na etapie wykańczania pomieszczeń sprawia wiele kłopotów podczas jej właściwego użytkowania. Jest ona strasznie zimna, czasem nawet przemoczona, co oznacza, że warstwa izolacyjna nie została odpowiednio wykonana. Wśród rodzaju izolacji podłogi można wymienić cieplną, akustyczną oraz przeciwwodną. Każda z nich ma inną rolę, można jednak znaleźć materiały, które są w stanie spełnić wszystkie trzy funkcjonalności naraz. Izolacje podłogowe mają duże znaczenie dla komfortu mieszkania, pozwalają na zachowanie długiej żywotności paneli jednocześnie zatrzymując ciepło. Rodzaj wykorzystanego materiału oraz kolejność ułożenia wszystkich warstw jest uzależniony od konkretnej funkcji. Na samym początku najlepiej zabezpieczyć podłogę przed przedostawaniem się wilgoci.

izolacje podłogoweZwłaszcza kiedy grunt jest podłogą właściwą. Dopiero później można montować podkład podłogowy izolujący cieplnie, a na niego nakłada się warstwę wygłuszającą. Ta ostatnia ceniona jest najbardziej przez właścicieli domów piętrowych, którzy na co dzień musieliby słuchać stukotu pochodzącego z piętra. Niskim kosztem można całkowicie pozbyć się hałasu pochodzącego z pomieszczeń znajdujących się wyżej. Podczas wyboru izolacji poza jej typem należy też zwrócić uwagę na materiał z jakiego została wykonana oraz jej przeznaczenie. Inny typ podkładu zastosuje się przy ogrzewaniach podłogowych, a inny przy zwykłym ogrzewaniu centralnym. Muszą być one odpowiednio dostosowane termicznie, by nie uszkodzić powierzchni podłogowej. Prawidłowe wykonanie izolacji podłogowej wpływa na komfort użytkowania, zapewnia ciepło oraz zabezpiecza podłogę przed wilgocią.

Jednocześnie pomaga także wygłuszyć pomieszczenia, by żadne hałasy innych domowników nie przeszkadzały w trakcie snu. Wykorzystanie warstw izolacyjnych bez względu na ich rodzaj wymaga odpowiedniego sprawdzenia parametrów oraz sposobu montażu, by każdy podkład mógł dobrze spełniać swoją rolę. Nie należy jednak oszczędzać podczas kupna aby nie wpłynęło to na żywotność oraz dodatkowe koszta.