Konstrukcje z blachy stalowej stają się w Polsce coraz popularniejsze. Jest to efekt powstania wielu nowych firm specjalizujących się w obróbce stali, bo wraz ze wzrostem konkurencji nadeszła potrzeba ciągłej modernizacji.
Materiał do budowy hali
Dzięki temu stawianie konstrukcji stalowych stało się szybsze, a same konstrukcje bardzo zyskały na jakości. Konstrukcje stalowe oferują także szerokie możliwości w dostosowaniu hali do naszych potrzeb i nie potrzebują tyle wsporników, co konstrukcje betonowe czy drewniane. Łatwiej również zadbać o ich wygląd (nie ma potrzeby tynkowania, malowania) i zagospodarować przestrzeń. Ponadto podczas ewentualnej rozbiórki część kosztów się zwraca, a teren, na którym wcześniej stała konstrukcja stalowa można ponownie łatwo wykorzystać. Ważną decyzją będzie również, czy przy produkcji hali magazynowej chcemy wykorzystać blachę ocieplaną. Jeśli hala ma służyć tylko do przechowywania maszyn, to prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Blacha ocieplana posiada dobre właściwości izolacyjne, co jednak znacznie podnosi jej cenę. Gotowe konstrukcje są już często ocieplone płytą warstwową i sprawdzają się dobrze przy małych i średnich projektach. Podczas budowy konstrukcji stalowych wykorzystuje się różne typy ram – profile hutnicze, kratownice i blachownice – wszystkie posiadają specyficzne właściwości (np. kratownice nadadzą się dobrze przy szerokich budynkach).
Przy wyborze hali nie warto kierować się tylko ceną (chyba, że ma ona nam starczyć na krótko), bowiem przy cienkiej i słabo zabezpieczonej blasze ryzyko korozji i uszkodzeń będzie wysokie. Nawet kilka lat użytkowania może sprawić, że budynek stanie się nieszczelny i trzeba będzie wykonywać przy nim dodatkowe prace. Płyty warstwowe mogą wyglądać podobnie, a przy tym się zasadniczo różnić (znaczenie ma grubość, rdzeń tworzywa sztucznego oraz ich łączenie). Wady posiadają zatem głównie konstrukcje z taniej blachy, które mają najatrakcyjniejszą cenę. Te wykonane z lepszej nie odbiegają już tak bardzo od konstrukcji z betonu, a ponadto mają swoje zalety. Problem w tym, że ich cena również nie jest już tak konkurencyjna. Proste konstrukcje stalowe sprawdzą się dobrze, gdy chcemy postawić halę na krótki okres i nie zależy nam tak bardzo na jej trwałości. Poza tym czas postawienia hali magazynowej z blachy jest bardzo krótki. Przy gotowych i mniejszych konstrukcjach może to być nawet jeden dzień. Wady to słaba izolacja termiczna, niska trwałość i ryzyko korozji (przy projektach wykonanych ze słabszych materiałów).
Grubsza i ocieplona blacha zapewnia jednak godne właściwości, a przy tym daje się ją łatwo zastosować przy rozmaitych projektach budowlanych i dostosować do naszych potrzeb.