grzejnik

Grzejniki a wydajność ogrzewania

Grzejniki są nieodłącznym elementem obecnie wykorzystywanych w mieszkaniach i domach systemów grzewczych. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich wybór wpływa w dużej mierze na wydajność ogrzewania. Co zatem o grzejnikach warto wiedzieć i jaki ich rodzaj sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach.

Rodzaje grzejników i ich charakterystyka

grzejnikJeśli chodzi o grzejniki to przede wszystkim trzeba wskazać na rozróżnienia się grzejniki do instalacji centralnego ogrzewania jak i grzejniki elektryczne, które wbrew powszechnej opinii stają się coraz popularniejsze. I tak, jeśli chodzi o grzejniki elektryczne to można tu wyróżnić takie ich rodzaje jak promienniki, konwektory oraz grzejniki olejowe. Jeśli chodzi o szybkość nagrzewania pomieszczeń to najlepiej w tym wypadku wypadają promienniki, które emitują bezpośrednie ciepło, dzięki czemu osoba przebywająca w pomieszczeniu od razu po uruchomieniu grzejnika odczuwa ciepła nawet jeśli w pomieszczeniu nadal pozostaje chłodno. Dość szybko nagrzewają również pomieszczenie grzejniki konwektorowe, jednak należy zwrócić uwagę na ich rodzaj, ponieważ wyróżniamy konwektory z wentylatorem i bez.

grzejnikTe z wentylatorem szybciej nagrzewają pomieszczenie, jednak są one głośniejsze. Najkorzystniejszy jest natomiast grzejnik olejowy, ogrzewa on pomieszczenie w łagodny sposób i dodatkowo stwarza on unikalny mikroklimat, który jest korzystny dla domowników. Jeśli chodzi natomiast o grzejniki do centralnego ogrzewania to najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe, które dostępne są w w wielu wariantach zarówno jeśli chodzi o ich wymiar jak i kształt. Dodatkowo zaletą tego rodzaju grzejników jest fakt, że mogą one mieć dużą moc grzewczą przy niewielkich wymiarach. Co jednak ważne grzejniki tego typu są podatne na korozję, co warto uwzględnić przy ich wyborze. Mniej popularne są grzejniki aluminiowe, jednak ich cechą szczególną jest lekka konstrukcja, dzięki czemu mogą być montowane w miejscach, gdzie nie sprawdzają się grzejniki stalowe. Obecnie nie stosuje się już praktycznie wcale grzejników żeliwnych, które nie najlepiej współpracują z nowoczesnymi instalacjami.

Niemniej choć ogólne cechy grzejników mówią nam jaka jest ich wydajność, to jednak to jakie konkretnie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach zależy przede wszystkim od specyfiki pomieszczeń i naszych potrzeb. Dlatego nad wyborem grzejników do domu należy się dobrze zastanowić i przeanalizować ich wszystkie wady oraz zalety zarówno, jeśli chodzi o grzejniki do instalacji CO jak i grzejniki elektryczne.

Więcej o rodzajach grzejników na: https://www.jaga.com.pl/