Według badaczy rynku i gospodarki, w ciągu kilkunastu najbliższych lat wiele zawodów całkowicie zniknie, ponieważ wykonywane dzisiaj przez człowieka czynności będą wykonywały maszyny. Taką tendencję możemy zauważyć praktycznie na każdym kroku – jednak jedną z najbardziej popularnych branży, w której łatwo ją dostrzec jest przemysł motoryzacyjny.
Robot na hali przemysłowej
Gdy odwiedzamy halę, na której wytwarza się części samochodowe lub całe auta, naszym oczom ukazuje się cały park maszynowy, w którym pracuje stosunkowo niewielu ludzi. Czynności, które do niedawna były wykonywane przy pomocy narzędzi ręcznych przez kilka osób w ciągu całego dnia, wykonuje dzisiaj maszyna, która jest znacznie bardziej wydajna i precyzyjna od rąk ludzkich. Jak to możliwe, że ponad 80% procesu wytwarzania samochodów zostało zautomatyzowane? Wszystko to wydarzyło się, ponieważ na rynek wprowadzono nowoczesne maszyny. Zaawansowany robot przemysłowy, bo tego typu urządzeń jest najwięcej na hali, doskonale sprawdza się w wielu zadaniach. Dzięki temu, że jest zbudowany z bardzo wielu podzespołów połączonych ze sobą układem hydraulicznym, działa podobnie jak ludzka ręka. Od tego, za jakie czynności będzie odpowiadać zależy osprzęt, w który jest wyposażony.
Analizując wspomnianą wcześniej linię produkcyjną aut, właściwie w każdym dziale znajdziemy nowoczesne roboty. W lakierni są one odpowiedzialne za bardzo precyzyjne tworzenie powłok lakierniczych. W procesie montażu części mechanicznych, pod sufitem znajdują się specjalistyczne szyny, do których podwieszony jest powstający samochód. Na początku to zaledwie kilka części, jednak na każdym stanowisku roboty instalują kolejne części – przykręcają śruby, spawają, podają materiały, wykonują izolacje, skrawają, wiercą lub wykonują inne czynności. Zadaniem człowieka jest jedynie kontrolowanie całego procesu, programowanie robotów przemysłowych, dostarczanie materiału (chociaż ten etap produkcji również coraz częściej jest zautomatyzowany) oraz analizowanie danych generowanych przez maszyny podczas kontroli jakości wykonanej wcześniej pracy. Profesjonalne roboty przemysłowe stają się czymś zupełnie naturalnym w halach produkcyjnych zarówno dużych, światowych koncernów, jak i mniejszych firm.
Ich zastosowanie pozwala nie tylko przyspieszyć pracę, ale również chronić człowieka. Jeszcze niedawno, osoba zajmująca się lakierowaniem lub spawaniem była narażona na szkodliwe działanie wielu czynników – dzisiaj ingerencja człowieka jest niewielka, co wpływa na ograniczenie powstawania chorób zawodowych.