kostka brukowa

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa?

Kostka brukowa jest materiałem chętnie wykorzystywanym w budownictwie. Przede wszystkim liczą się jej walory techniczne. Kostka jest mocna, odporna na ścieranie i pękanie. Znosi duże naciski i intensywne użytkowanie. Bruk jest odporny na zmiany temperatury, nie nagrzewa się latem i nie wychładza zimą.

Kostka brukowa w wielu kolorach

kostka brukowaJeśli dodatkowo zabezpieczy się ją warstwą hydrofobową to na pewno woda deszczowa jej nie uszkodzi. Nic więc dziwnego, że kostka brukowa stała się idealnym materiałem w budownictwie. Gdzie konkretnie warto jest ją zastosować? Jeśli chodzi o teren wokół domu to można z niej zrobić podejście do domu, podjazd do garażu, ścieżki ogrodowe, jak i cały taras. Kostka układana jest szybko, nie ma przestojów w pracy. Można wybrać kostkę w ciekawych kolorach, takich jak naturalny brąz czy niebieski. Dzięki temu kostka brukowa w Toruniu będzie dopasowana do koloru elewacji czy do stylu projektu domu. Nie trzeba się martwić, że kostka przy garażu się zniszczy, bo jest ona odporna na duże ciężary. Samochód można parkować na samej kostce, a mimo to nie zobaczy się na niej ani jednego pęknięcia. Chodnik brukowy łatwo jest także odśnieżyć i odlodzić zimą. Jest w miarę gładki, zatem prace idą szybciej.

kostka brukowaW ogrodzie ścieżka brukowana także nie zostanie uszkodzona, nawet jeśli będzie narażona na stały kontakt z wodą np. przy podlewaniu, czy koło oczka wodnego. Kostka odpowiednio zakonserwowana będzie idealna. Z kostki tworzy się także tarasy. Wystarczy przygotować wylewkę lub podsypkę i wyłożyć na nią kostkę. Taki taras będzie trwały, a meble ogrodowe go nie porysują. Bruk można zobaczyć także w przestrzeni miejskiej. Budowane są z niego chodniki, ścieżki, parkingi, czy całe ulice. W parku kostka będzie prezentowała się naturalnie, szczególnie jeśli odpowiednio dobierze się jej kolor. Bruk może być po stronie dla pieszych, jak i dla rowerzystów. Parking czy ulica wyłożone kostką brukową zostaną szybko zbudowane. Używane są do tego specjalne maszyny, które ,,taśmowo” kładą kostkę na powierzchni. Duży obszar może być wykończony nawet w parę godzin. Trzeba jedynie posypać potem całość piaskiem i zabezpieczyć szczeliny. Warto zaznaczyć, że zaletą kostki jest łatwość jej wymiany. Jeśli trzeba wykonać podłączenie gazu, zmodernizować studzienkę to kostkę się podnosi i zakłada na nowo.

W przypadku asfaltu trzeba byłoby go skuwać i wylewać ponownie, co jest bardziej kosztowne i czasochłonne. Podsumowując, kostka brukowa rewelacyjnie sprawdzi się w wielu miejscach, zarówno wokół domu, jak i w centrum miasta.