oprawy przeciwwybuchowe

Gdzie sprawdzą się lampy przeciwwybuchowe?

Jeżeli chodzi o wybór oświetlenia domowego, to często wybór jest dobrowolny. Wówczas ważne jest tylko, aby jakość oświetlenia była dobra i aby było ono wystarczające do osiągnięcia właściwego poziomu jasności. Istotne, aby mieć zapewnione światło miejscowe oraz takie ogólne.

Gałęzie przemysłu wykorzystujące lampy przeciwwybuchowe

oprawy przeciwwybuchoweZ kolei w przemyśle wpływ na dobór oświetlenia mogą mieć także różne inne czynniki. Często, w przypadku różnych zagrożeń, wybór oświetlenia jest sprawą uregulowaną prawnie. Przepisy określają, kiedy potrzebne są lampy przeciwwybuchowe o konkretnej klasie ochrony. Są bardzo różne typy takich ochronnych opraw oświetleniowych. Pracownik BHP powinien wiedzieć, jakiej klasy musi być wyposażenie oświetleniowe konkretnego biura czy hali. Są to kwestie bardzo indywidualne, a więc i zróżnicowane. Mimo wszystko jednak pracodawca także warto, aby się orientował w tym temacie. Jest to w jego własnym interesie, gdyż to on musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki i komfort pracy. Leży to w jego gestii. Jak już więc wspomnieliśmy, lampy przeciwwybuchowe mogą się znaleźć w różnych miejscach pracy. Na pewno jednak w zwykłym biurze nie będą potrzebne.

oprawy przeciwwybuchowePrzy dużej ilości sprzętów elektronicznych może być co najwyżej konieczność zamontowania jakichś lamp z oprawą zapewniającą jakąś minimalną ochronę. Inne jednak będą wymagania co do kopalni czy też warsztatu lakierniczego. Wiadomo, iż mogą się tam unosić rozmaite pyły, które mogą spowodować wypadki. Wtedy oprawa musi być bardziej szczelna i grubsza. Poza tym takie elementy są potrzebne także w halach przemysłowych, w których znajdują się substancje szkodliwe oraz po prostu niebezpieczne. Lampy z większą ochroną mogą znajdować się także w przestrzeniach prywatnych. Przykładowo w piwnicach muszą być na pewno oprawy, które nie pozwolą na ich kontakt z wilgocią. Wiadomo bowiem, iż wówczas taka lampa byłaby po prostu nieskuteczna. Jeżeli ktoś ma garaż, w którym trzyma różne preparaty szkodliwe, i w którym wykonuje jakieś prace warsztatowe, to również wskazane, aby oświetlenie było dobrze przemyślane. Jest to kwestia bezpieczeństwa, więc nie warto na takim wyposażeniu oszczędzać.

Na rynku znajdują się zresztą liczne propozycje, a więc można wybrać lampy przeciwwybuchowe ze średniej półki, które będą posiadały odpowiednie parametry oraz certyfikaty, ale będą nieco tańsze. Ważne, żeby zwrócić uwagę właśnie na oznaczenia, które są umieszczone na produkcie. Wówczas wszystko będzie wiadomo. Najlepiej spojrzeć sobie w Internecie, co znaczą poszczególne litery czy cyfry.

Więcej na www.ekolakiernie.pl