rozety drewniane

Gdzie sprawdzą się drewniane rozety?

Istnieje wiele modnych sposobów na trwałe zdobienie podłogi wykonanej z drewna. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się intarsje oraz dekoracyjne mozaiki w parkietach. Niegdyś tego typu zdobienia kojarzone były z pałacowym luksusem. Dziś są często wybieraną formą ozdoby podłogi w mieszkaniu, sali balowej lub pomieszczeniu biurowym.

Rozety tworzące obrazy

rozety drewnianeNiezależnie od tego, czy wnętrze urządzane jest w stylu zabytkowym czy nowoczesnym, wybór eleganckiej rozety lub mozaiki wykonanej z wielu gatunków drewna będzie stanowił synonim elegancji. Aby stworzyć drewniane zdobienia najwyższej jakości, stosuje się obecnie różne typy drewna, różniące się pochodzeniem, odcieniem i stopniem twardości, by powstały z nich unikatowe mozaiki dopasowane do preferencji właścicieli lokum, a także wiodącej stylistyki wnętrz. Duże rozety drewniane tworzą wzory przypominające obrazy lub zdjęcia, dzięki czemu nadają mieszkaniom unikatowego charakteru. Istotą zastosowania intarsji jest to, że zajmuje ona tylko niewielką część parkietu, laminowaną i nakładaną uprzednio na sklejkę. Resztę podłogi zająć mogą elementy z krajowych gatunków drewna. Kolaż wykonany nawet z kilkunastu odmian drzew pochodzi natomiast z egzotycznych regionów świata. Dzięki temu ozdoba zyskuje na unikatowości i ciężko jest ją odtworzyć ponownie w takiej samej kompozycji. Podłogi intarsjowane są wyjątkowo odporne, ponieważ zabezpiecza się je odpowiednimi impregnatami, które zapobiegają uszkodzeniom.

rozety drewnianeNiegdyś intarsje stanowiły podstawę ozdoby każdego pałacu lub dworu możnych na terenie całej Polski, jednak dziś z powodzeniem sprawdzą się w każdym mieszkaniu o spójnym, klasycznym typie wystroju. Mogą przedstawiać również wybrane postacie, napisy lub zwierzęta. Do wykonania rozet i innych wzorów w podłodze wykorzystuje się głównie: dąb, jesion, klon i orzech, a także przeróżnej struktury i barwy drewna egzotyczne, takie jak: wenge, sapele i merabou. Tego rodzaju domowa dekoracja nie zabiera w mieszkaniu miejsca, w przeciwieństwie do ozdób wiszących lub stojących. Istnieje możliwość złożenia zamówienia na indywidualny projekt rozety lub intarsji przedstawiającej np. wybrany motyw roślinny lub mandalę. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj podłogowej dekoracji się wybierze, zawsze można urozmaicić jej design gotowym wzorem od producenta.

Zdjęcia wraz z opisami gotowych kompozycji znajdują się na stronach internetowych firm proponujących obecnie klientom ogromny wybór modnych wzorów do odtworzenia w każdym typie drewna i na każdej podłodze. Jest to drogocenny typ zdobień, który nadaje pomieszczeniom swoistej elegancji. Dlatego doskonale sprawdzi się jako ozdobna podłoga w salach weselnych, balowych, urzędach i muzeach.