Sklejka to materiał kompozytowy, który kojarzy się z niską ceną i niską jakością. Czy jest tak aby na pewno? Sklejka potrafi doskonale imitować lite drewno, dlatego jest materiałem uniwersalnym, a przy tym estetycznym. Nic dziwnego, że charakteryzuje się dużą popularnością i jest jednym z najbardziej wartościowych materiałów budowlanych, wykorzystywanym zarówno w pracach warsztatowych, jak i konstrukcyjnych.
Sklejka ma same zalety
Jeśli chodzi o jakość sklejki – wszystko zależy od ilości zastosowanych warstw drewna, od jego gatunku oraz od rodzaju zastosowanego kleju, a nawet od sposobu klejenia! Jak widać, wszystko może mieć wpływ na końcowe parametry techniczne sklejki, dlatego proces produkcji powinien być prowadzony ze szczególną uwagą. W ofertach producentów najczęściej natrafić możemy na sklejkę liściastą, którą wykonuje się zazwyczaj z olchy, brzozy lub z buku. W zależności od tego, jak wygląda powierzchnia, będziemy mieć do czynienia ze sklejką klasy I, II, III, IV lub klasy E. To klasa E mówi o najwyższej jakości – taka sklejka nie ma właściwie żadnych wad. W pozostałych przypadkach mówi się o niewielkich uszkodzeniach, w zależności od klasy będzie to więc nieznaczne zróżnicowanie barwy, uszkodzenia krawędzi do 2 lub 5 mm, obecność zepsutych sęków lub sęków zrośniętych i tak dalej.
Sklejkę liściastą możemy wykorzystywać z powodzeniem do wykonywania elementów podłóg i parkietów, także drzwi i dachów. Sprawdza się również w produkcji mebli – do wnętrz szuflad czy do ścian tylnych w meblach szkieletowych, jak i do frontów oraz drzwiczek. We wnętrzarstwie sklejkę można wykorzystywać do okładzin ścian lub do podłóg tarasowych. Z kolei jeśli chodzi o zastosowanie w budownictwie – tutaj sklejka uważana jest za materiał konstrukcyjny, używa się jej także do tworzenia szalunków czy też rusztowań, jak i do budowy ścian działowych. To jednak jeszcze nie koniec, bo sklejka może być z powodzeniem stosowana również w branży produkcji opakowań, w galanterii drewnianej oraz w szkutnictwie. Prywatnie możemy używać tego materiału w hobby takim jak majsterkowanie czy DIY. Jak widać, sklejka liściasta to niedoceniany materiał, który idealnie sprawdza się w wielu branżach. Przy wyborze sklejki musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, czy jest ona wodoodporna czy może półwodoodporna.
Warto wiedzieć także o tym, że dyktę taką można szlifować, jak też uszlachetniać za pomocą impregnatów, żywic utwardzonych czy różnego rodzaju okładzin. Bez wątpienia sklejka jest materiałem, który dzięki swojej uniwersalności będzie jeszcze długo cieszył się dużą popularnością.