mata wiklinowa

Elegancka mata wiklinowa na taras

Cienkie i sprężyste maty wiklinowe stosuje się dziś powszechnie do m.in. odgradzania balkonów oraz ogrodowych altanek. Odpowiednio zaimpregnowana wiklina tworzona z elastycznych gałązek brzozy jest bardzo wytrzymała i elastyczna – można jej więc nadawać różne kształty, a także barwić na rozmaite kolory za pomocą naturalnych, przyjaznych środowisku barwników.

Mata wiklinowa dobrze zrobiona

mata wiklinowaJakie wyróżniamy metody obróbki wikliny i w jaki sposób można montować powstałe z nich maty? Maty ogrodowe wykonuje się zazwyczaj z młodych pędów brzozy, które należy uprzednio odpowiednio obrobić. Wyróżniamy cztery podstawowe metody obróbki wikliny: gotowanie, moczarkowanie, pędzenie oraz parzenie. Gotowanie (zwane również warzeniem wikliny) odbywa się w dużych, żeliwnych kotłach, do których początkowo wprowadza się gorącą wodę. Ciepła ciecz sprawia, że wiklina staje się bardziej giętka i podatna na obróbkę, dzięki czemu można jej nadawać dowolne kształty. Moczarkowanie odbywa się natomiast w zbiornikach naturalnych (m.in. strumieniach, potokach oraz jeziorach), metoda ta była niegdyś bardzo popularna zwłaszcza na polskich wsiach. Warto przy tym nadmienić, że moczarkowanie rozpoczynało się zazwyczaj wczesną wiosną wraz z pojawieniem się na pędach brzozy pierwszych zielonych liści. Do pędzenia wikliny wykorzystuje się również kotły betonowe, które sprawiają, że gałązki wikliny stają się białe.

mata wiklinowaParowanie natomiast, jak już sama nazwa wskazuje, polega na duszeniu wikliny w specjalnych kotłach pod wysokim ciśnieniem, które wyzwalają odpowiednią ilość pary. Odpowiednio przygotowane gałązki obrabia się następnie za pomocą specjalistycznych urządzeń, które przycinaj młode pędy i spinają je za pomocą drucików lub nici w cienkie, elastyczne maty. Mata wiklinowa na taras jest więc odpowiednio nacinana i wygładzana, jej boki są dzięki temu proste i gładkie. Choć do produkcji owych mat najczęściej wykorzystuje się współcześnie wiklinę, to jednak na rynku dostępne są również m.in. maty bambusowe i wrzosowe. W jaki sposób możemy montować wiklinowe siatki? Jeśli zamierzamy wykorzystać je do ogrodzenia naszego balkonu lub altanki czasami wystarczy jedynie wsunąć elastyczną matę w szczeliny balustrad. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, to zawsze możemy przytwierdzić naszą matę m.in. za pomocą kleju lub specjalnych drucików. Aktualnie bardzo popularne stało się nanoszenie wikliny na ściany właśnie za pomocą specjalnego kleju – tak przymocowany materiał nie odkleja się i nie odkształca. Maty wiklinowe przymocowane do balkonowych balustrad oraz ścian drewnianych tarasów uchronią nas przed wiatrem oraz wścibskim spojrzeniem sąsiadów.

Produkt ten idealnie sprawdzi się również u właścicieli zwierząt, którzy mieszkają w blokach i wieżowcach – siatki te skutecznie uchronią naszych pupilów przed wypadnięciem. Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że wiklinowe siatki są stosunkowo tanie, ich zakup nie nadwyręży więc domowego budżetu.