hale stalowe rolnicze

Dlaczego warto budować hale namiotowe?

Dzisiejsze gospodarstwa rolne można uznać za bardzo zaawansowane firmy i przedsiębiorstwa, które zajmują się masową uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt. Rolnicy są przedsiębiorcami, którzy inwestują bardzo dużo środków w zakup nowej ziemi oraz maszyn usprawniających wykonanie wielu prac.

Hala szybko zbudowana

hale stalowe rolniczeTakie działania wymuszają również rozwój infrastruktury, ponieważ większa produkcja to znacznie większe zbiory, które należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Doskonałym rozwiązaniem dla rolników okazały się hale namiotowe, czyli budynki o lekkiej, szkieletowej konstrukcji. Nośne elementy są wykonane z kształtowników wykonanych ze stopu żelaza z węglem z przeróżnymi domieszkami, które mają na celu jeszcze bardziej zwiększyć wytrzymałość elementów. Wiązary – bo tak nazywają się ramy, z których zbudowana jest nośna konstrukcja hali – są ze sobą łączone za pomocą stężeń, czyli stalowych lin lub kształtowników, które mogą być mocowane do słupów i belek połączeniami śrubowymi. Obudowę, w zależności od potrzeb i konkretnego rozwiązania, wykonuje się z bardzo trwałych mat z tworzywa sztucznego, blachy trapezowej lub płyt warstwowych. Jeżeli w hali mają przebywać zwierzęta, to bardzo często w konstrukcji ścian lub dachu przewidziane jest wykonanie okien lub świetlików. W przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji murowanych, hala stalowa rolnicza jest wznoszona w bardzo krótkim czasie.

hale stalowe rolniczeNajbardziej czasochłonne jest wykonanie stóp fundamentowych, których zadaniem jest podtrzymanie całego budynku. Wszystkie pozostałe elementy wykonuje się na podstawie projektu w przedsiębiorstwie zajmującym się wytwarzaniem konstrukcji stalowych. Kształtowniki są docinane na wymiar przy użyciu bardzo precyzyjnego sprzętu sterowanego komputerowo, blachownice spawane przez specjalistów, a stężenia odpowiednio badane na rozerwanie. Tak wykonane elementy trafiają na plac budowy, gdzie są odpowiednio łączone ze sobą według schematów montażowych. W ten sposób, w bardzo krótkim czasie na terenie gospodarstwa powstaje hala, którą można wykorzystywać. Tak wykonane konstrukcje mogą być wykorzystywane w bardzo wielu celach. Najczęściej służą jako magazyny, w których przechowuje się zebrane plony lub pożywienie dla hodowanych zwierząt.

Czasami rolnicy decydują się na postawienie dodatkowego budynku, ponieważ brakuje im miejsca do garażowania maszyn, które są wykorzystywane podczas uprawy roli. Tak szerokie przeznaczenie hal sprawia, że w razie potrzeb rolnicy mogą zacząć wykorzystywać je w odmienny sposób, co jest ogromną zaletą szkieletowych konstrukcji.