plisy okienne

Czym wyróżniają się plisy okienne?

Plisy okienne to jedna z możliwości jaką mamy wybierając przesłony okienne – ich konstrukcja obiega jednak dość znaczenie od tego co kojarzy nam się z tradycyjnymi roletami. Dlatego warto wiedzieć czym rozwiązanie się to wyróżnia i z jakich powodów może być warte naszej uwagi.

Plisy okienne na prowadnicach

plisy okiennePlisy okienne jak sama nazwa nam to wskazuje to rolety wykonane z materiału w postaci plis, oznacza to, że materiał jest składany na zakładki. Dzięki temu struktura przesłony okiennej, to nie prosty kawałek materiału – jak to jest w przypadku tradycyjnych rolet, a mocniej lub delikatniej karbowana faktura, które ciekawie i dekoracyjnie procentuje się na oknie. Również system mocowania takiej przesłony jest zupełnie odmienny. Umieszczany jest on bowiem we wnętrzu ramy okiennej na samej szybie – choć i rolety przecież takie mamy, różnica jednak polega na tym, że plisy okienne montowane są na dwóch listwach z prowadnicami, dzięki czemu mamy możliwość regulowania ich zarówno od góry, jak i od dołu. Co to dla nas w praktyce oznacza? Przede wszystkim to, że okno może być zasłonięte całościowo, ale można także zostawić prześwit od samej góry czy dołu, dzięki temu można osłonić się przed wzrokiem sąsiadów wpuszczając jednocześnie światło dzienne np. poprzez górną część okna.

plisy okienneTo o czym jednak należy pamiętać to to, że plisy wykonuje się z nico innych materiałów niż zwykłe rolety, są one cieńsze i choć dobrze przesłaniają okno i nikt nie zobaczy co się dzieje w środku, to jednak przepuszczają one także dużo światła, a co za tym idzie nie jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na dobrym zaciemnieniu pomieszczenia. Nawet wybierając ciemny kolor plis nie uda nam się ograniczyć ilości przenikającego światła. Co w takim razie z ceną? Są one nieco droższe niż tradycyjne rolety, jednak nadal pozostają tańsze niż rolety typu dzień noc i dużo tańsze niż np, żaluzje drewniane, dlatego sama cena nie powinna być dla nikogo przeszkodą. Czy zatem warto wybrać plisy? W zasadzie, jeśli zależy nam na jak najwyższej funkcjonalności i nie lubimy, gdy we wnętrzach jest ciemno to jak najbardziej.

Wygodne w użytkowaniu, przepuszczające światło doskonale się sprawdzą, jednak nie jest to rozwiązanie dla osób szukających dobrego zaciemnienia, warto także zwrócić uwagę, że choć ich estetyka – kiedy są rozsunięte, zdecydowanie przykuwa uwagę to jednak nie każdemu musi się podobać. To już pozostaje kwestią indywidualną, niemniej jest to na pewno ciekawa opcja, którą przy wybieraniu przesłony okiennej warto wziąć pod uwagę.