W związku z tym, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, warto ocieplić poddasze trwałym materiałem termoizolacyjnym. Na rynku dostępnych jest wiele metod ociepleniowych, jednak najskuteczniejszą i najszybszą jest metoda natryskowa przy użyciu pianki PUR.
Jak ocieplić poddasze
Brak ocieplenia poddasza lub kiedy jest ono nieszczelne, powoduje przedostawanie się wilgoci, skraplanie się pary wodnej, co skutkuje tworzeniem się pleśni i grzybów. Zawilgocone poddasze powoduje gnicie jego drewnianych elementów, co stanowi zagrożenie dla konstrukcji. Niegdyś bardzo często decydowano się na zastosowanie wełny mineralnej, jednak materiał ten jest nietrwały, a jego skuteczność wątpliwa. Jeśli inwestor zdecyduje się na ocieplanie poddasza pianką – Mazowieckie i jego okolice dają możliwość znalezienia doświadczonej firmy zajmującej się natryskową metodą termomodernizacji. Na tego typu prace najlepiej zdecydować się już podczas budowy, jeśli jednak tego nie zrobiono, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je później. Przed przystąpieniem do ocieplania należy sprawdzić poziom wilgotności drewnianych elementów konstrukcyjnych, ponieważ nie może ona przekraczać 18%.
Natryskowa metoda jest bardzo szybka, zatem cały proces nie sparaliżuje korzystania z poddasza na długie dni. Ocieplanie poddasza zwykle trwa około 2 dni. Dzięki temu, że pianka jest paroprzepuszczalna, nie będzie dochodziło do zawilgocenia jej, a, co za tym idzie do tworzenia się pleśni. Materiał ten jest bardzo trwały, zatem posłuży przez długie lata, nie tracąc swych właściwości. Pianka podczas aplikacji znacząco zwiększa swoją objętość, dociera w każdą szczelinę. Dzięki temu zyskuje się termoizolację na najwyższym poziomie, przez dobre uszczelnienie, można również zyskać barierę akustyczną, co będzie zbawienne, mieszkając przy ruchliwej ulicy. Za sprawą pianki nie dochodzi do powstawania wrażliwych miejsc, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz, generując większe zapotrzebowanie na ogrzewanie. Mostki cieplne mogą prowadzić do zawilgocenia i zazwyczaj powstają wokół okien dachowych, drzwi czy na łączeniach stropu ze ścianami. Do ocieplania poddaszy stosowana jest pianka otwartokomórkowa, która charakteryzuje się lepszą paroprzepuszczalnością, niż pianka zamkniętokomórkowa. Jest również bardziej elastyczna, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do załamań i nierówności powierzchni.
Częstymi błędami podczas wykonywania ocieplania poddasza są mostki cieplne, zbyt cienka warstwa izolacyjna, czy przerwanie jej ciągłości. Aby tego uniknąć, nie należy powierzać tego zadania osobom bez doświadczenia, ponieważ można narazić się na dodatkowe koszty.
Więcej na: https://izoplus.pl/ |