okna

Co warto wiedzieć o oknach?

Nikt nie wyobraża sobie budynku bez okien. Są one bardzo ważnym elementem, dzięki nim możemy regulować wentylacje w obiekcie, ale także zapewniają odpowiednie naświetlenie. Okno jest elementem konstrukcyjnym, którego zadaniem jest zamknięcie otworu w ścianie (czasem również w dachu).

Okna mają kilka elementów

oknaOkno składa się z kilku elementów, do nich można zaliczyć ramę (ościeżnicę), skrzydło oraz wypełnienie ramy – najczęściej szkło. Obecnie w oknach energooszczędnych montowane są trzy tafle szkła. Jednak dawniej były to dwie oraz jedna. Skrzydło okienne jest częścią ruchomą. Jest to możliwe dzięki zawiadom. Jeśli chodzi o ramy to mogą być one wykonane z różnych materiałów, jak na przykład z drewna, metalu, PCV czy aluminium. Okna drewniane można podzielić na kilka rodzajów: krosnowe, ościeżnicowe, skrzynkowe, zespolone oraz jednoramowe. Ramy okien krosnowych, na całej swojej długości składają się z jednego elementu o przekroju prostokątnym. Polskie okno to tak zwane ościeżnicowe. Dawniej składały się z ościeżnicy, do których montowano skrzydła okienne. W tym przypadku jedno skrzydło otwierało się do środka, a drugie na zewnątrz budynku. Okno drewniane skrzynkowe zbudowane jest z krosna oraz ościeżnicy. Do nich mocuje się podwójne skrzydła, które otwierają się do środka.

oknaTakże na rynku można znaleźć tak zwane okna półskrzynkowe. Rama ich zbudowana jest z ościeżnicy oraz poziomych elementów krosna (krośniaków). Okna zespolone, jak sama nazwa wskazuje posiadają jakieś elementy połączone ze sobą. W tym przypadku są to podwójne skrzydła, które umieszcza się na ramie na wspólnym, jednym zawiasie. Okna jednoramowe są zbudowane z ramy oraz pojedynczych skrzydeł, które są wykonane z trzech warstw sklejonego ze sobą drewna. Specjalny układ włókien ma zapobiegać wypaczaniu się całego okna. Podobnie są zbudowane okna wykonane z takich materiałów jak aluminium czy PCV. Oprócz znanych nam okien w ścianach budynków, można również wyróżnić okna, które mają specjalne przeznaczenie, jak na przykład okna połaciowe, lukarny, świetliki czy portfenetry. Obecnie, gdy stało się modne budownictwo energooszczędne czy pasywne dąży się do tego aby okna, były jak najbardziej szczelne. Dlatego, jak już było wspomniane okna obecnie wykonuje się z trzech szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. To on zapobiega „przedostawaniu” się chłodu przez szyby. Okna są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym każdego obiektu.

Mogą mieć dowolny wymiar czy kształt. W sklepach najczęściej jednak można spotkać wymiary modułowe, jednak wielu szklarzy wykonuje te elementy na specjalne zamówienie pod dany projekt domu.

Zobacz też http://www.adex-okna.pl