Wiele osób przy wyborze kominka sugeruje się jego wyglądem i parametrami technicznymi, a zapomina o sposobie jego montażu. Są kominki elektryczne, które wystarczy powiesić na ścianie i odpowiednio podłączyć, ale już kominki na węgiel, czy drewno będą wymagały specjalistycznego montażu. Dlatego też trzeba wiedzieć co nieco o montażu kominków zanim przystąpi się do ich zakupu. Na pewno jeśli wybieramy kominki montowane w ścianie to musi zostać ona odpowiednio przygotowana.
Kominki a wykończenie ściany
Otwór na kominek nie może być ,,na styk”, bo między kominkiem a ścianą musi być przestrzeń na izolację. W przeciwnym razie ściany będą się nagrzewały, kominek się przegrzeje, może nawet dojść do pożaru. W obszarze wokół kominka nie można stosować niektórych rodzajów podłóg. Niezalecane są między innymi deski drewniane, czy panele winylowe. Nie są one odporne na działanie wysokich temperatur, mogą się stopić czy spalić. Nie gwarantują zatem bezpiecznego korzystania z kominka. Dobrym rozwiązaniem są za to podłogi kamienne, gres, czy choćby kafle ceramiczne. Nie tylko się one nie nagrzewają, ale także są łatwe w czyszczeniu. Jeśli z kominka spadnie popiół, czy kawałek płonącego drewienka to nie pojawią się trudne do usunięcia plamy ani odbarwienia. Jeśli ktoś nie chce mieć całej podłogi z kamienia to może zainwestować w kamienną obudowę kominka. Będzie chronić ona obszar dookoła kominka przed uszkodzeniem. Wybierając solidne kominki z montażem na Śląsku trzeba też pamiętać o wykończeniu ściany.
Najlepiej jest ścianę malować farbą, opcjonalnie sprawdzają się też niektóre dekoracyjne okładziny, na przykład cegła rozbiórkowa, beton architektoniczny, czy gipsowe płyty. Są one odporne na działanie ognia, są niepalne i nie będą się też nagrzewały. Zdecydowanie tapety nie są dobrym rozwiązaniem, również wiele elastycznych okładzin jest robionych z gumy, która w kontakcie z ciepłem kominka może zacząć się topić. Przy montażu kominków nie można zapominać też o wentylacji. Dobre odprowadzenie dymu i spalin jest ważne dla bezpieczeństwa stosowania kominka. W przeciwnym razie dym będzie dostawał się do pomieszczenia, a nie wylatywał na zewnątrz.
Reasumując, montując kominek trzeba pamiętać nie tylko o tym, by był on dobrze osadzony w ścianie, ale także by obszar wokół niego (podłogi, ściany) był dobrze wykończony materiałami niepalnymi. Również niezmiernie ważna jest wentylacja, tak by spaliny były odprowadzane kanałami na zewnątrz, a nie przedostawały się do pokoju, co niekorzystnie wpłynie na zdrowie domowników.