szklany budynek

Co niszczy szkło i jak temu zaradzić?

Szkło to materiał stosunkowy twardy, niepodatny na odkształcenia, czy uszkodzenia. Wykorzystywany jest w budownictwie, meblarstwie, ze szkła tworzy się też dekoracje, a nawet biżuterię czy tradycyjne bombki choinkowe. To tworzywo uniwersalne, plastyczne w płynnej formie, transparentne (o ile nie doda się barwników), jak również mające idealnie gładką fakturę.

Jak zabezpieczyć szkło przed uszkodzeniami?

szkło w budynku Niestety, nawet tak fantastyczny materiał ma prawo się uszkodzić. Z czasem widoczne są drobne zarysowania, szkło z przeźroczystego robi się lekko białawe czy szarawe za sprawą zmatowienia. Niektóre substancje pozostawiają trudne do usunięcia ślady. Jak można zadbać o szkło, by jak najdłużej dobrze się prezentowało? Kiedy niezbędne będzie fachowe polerowanie szkła? Najpierw warto omówić czynniki, które negatywnie oddziałują na szkło. W przypadku szyb samochodowych uszkodzić szybę mogą źle dobrane lub zużyte wycieraczki, sól drogowa, czy jeżdżenie na automatyczną myjkę, w której do mycia używane są ostre szczotki. Takie czynniki spowodują zarysowania na powierzchni szkła. Jednej małej ryski pewnie nikt nie zobaczy, ale kiedy robi się ich znacznie więcej, to pojawia się problem. W przypadku szyb okiennych zarysowania najczęściej powstają w transporcie lub podczas montażu (brak odpowiedniego zabezpieczenia i nieostrożne obchodzenie się z oknami).

szklany budynek Również środki czyszczące i inne wpływają na szkło. W kabinie prysznicowej łatwo o osad z mydlin i piany. Auto czy szyba okienna ma kontakt z kwaśnymi deszczami i różnymi środkami chemicznymi. Przez to szkło traci swoją przezroczystość, robi się brzydkie i matowe. Szkło może zostać uszkodzone także w akcie wandalizmu np. ktoś namaluje na witrynie sklepowej graffiti kolorowym sprayem. Co zrobić by temu zapobiec? Oczywiście można delikatnie i regularnie czyścić szyby, polerować je i poddawać renowacji, jeśli są w złym stanie. Jednak najlepsze będą nanopowłoki. To specjalny rodzaj płynnej powłoki nakładanej na szkło, zarówno nowe, jak i te po renowacji. Dzięki niej woda gładko spływa z szyby, nie tworzą się zacieki ani smugi. Szyba jest łatwiejsza do wyczyszczenia, zabrudzenia się do niej ,,nie przyklejają”. Przez to szkło nie zostanie także zmatowione.

Alternatywą dla nanopowłok mogą być folie okienne. Są to specjalne okleiny antygraffiti, antywłamaniowe, czy inne. Wszystko zależy od tego czy zależy nam jedynie na efekcie wizualnym, czy też na podwyższeniu trwałości szyby i jej zabezpieczeniu przed aktami wandalizmu, a także niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.