wyposażenie budynków inwentarskich

Co może znaleźć się w budynku inwentarskim?

Budynek inwentarski to budynek w którym trzyma się zwierzęta hodowlane, takie jak wieprze, krowy, czy kozy. Zwierzaki gospodarskie są duże i małe, są w grupie drobiu lub trzody chlewnej, mają różne potrzeby dotyczące snu czy jedzenia. W związku z tym też ich miejsce w gospodarstwie musi wyglądać nieco inaczej.

Zagrody dla inwentarza

wyposażenie budynków inwentarskichSą jednak takie rzeczy, które po porstu muszą znaleźć się w każdym budynki inwentarskim. Na pewno ważne jest dobrze podłoże. Zwykle wykorzystuje się betonowe ruszta lub płyty na których można wyłożyć siano, słomę, czy inny podkład dla zwierzaków. Beton to materiał niezwykle wytrzymały. Znosi duże obciążenia, uderzenia, nie pęka, jest też odporny na działanie wilgoci, jeśli zostanie wcześniej zakonserwowany preparatem hydrofobowym. Beton tez można oszlifować, by miał gładką fakturę i do tego jest łatwy do wyczyszczenia. Wytrzymałe wyposażenie budynków inwentarskich to także wszelkiego typu zagrody. Zwierzaki zwykle nie mogą poruszać się samodzielnie po całym budynku. Niektóre zwierzaki są trzymane pojedynczo np. maciory które mają się oprosić, a niektóre mogą być trzymane zbiorczo np. kozy. Zagrody ułatwiają między innymi wypuszczanie zwierząt, bo wszystkie nie wyjdą jednocześnie.

wyposażenie budynków inwentarskichMożna też wygodnie posprzątać pojedyncze zagrody, a nie od razu cała halę inwentarską.zagrody zazwyczaj są robione z metalu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, na korozję. Metalowe płoty są też trudne do sfrosowania nawet dla dużego byka, co gwarantuje że zwierzęta nie uciekną, a hodowca tez będzie bezpieczny. Niezwykle ważne są stanowiska do karmienia i pojenia zwierząt. Dawniej stawiało się przy zagrodach koryta i z wiadra wysypywało wszędzie karmę. Zwierzaki podchodziły i jadły. Teraz jednak są całe automatyczne konstrukcje dozujące i transportujące pokarm od silosa czy magazynu z paszą aż do miejsca karmienia. W ten sposób łatwiej i szybciej można nakarmić nawet tysiące zwierząt. Do samo tyczy się pojenia zwierzaków. Poidła można napełniać automatycznie. Wyjątkiem są np. cielaki które mogą być karmione z butelki. W budynku inwentarskich musi znaleźć się też masa innych rzeczy na przykład. zapas siana i słomy do jedzenia jak i jako podkład na posłania dla zwierzaków, przyrządzy do czyszczenia zagród, czy też systemy wentylacyjne.

Dzięki temu życie zwierzakówna gospodarce jest o wiele lepsze, mają one zapewnione godne warunki bytowe. To ważne także z perspektywy prawnej, bo za trzymanie zwierząt w złych warunkach i ich maltretowanie jest karane grzywną lub więzieniem.