domy drewniane

Budowa dachu z więźby dachowej a osuszanie murów

Dach jest elementem konstrukcyjnym, który kończy budowę obiektu. Dach może zostać wykonany w rożnych technologiach. Najczęściej spotykamy dachy płaskie, stropodachy, czy dachy wykonane w technologi więźby dachowej. Te ostatnie mogą być przykładowo krokwiowo – jętkowej, płatwiowo – jętkowej czy płatwiowo – kleszczowej. Najczęściej tego rodzaju dachu posiadają spadki i są wykonywane z poddaszem użytkowym.

Osuszanie murów – kiedy będzie potrzebne?

osuszanie murówBudowę takiego dachu oczywiście należy rozpocząć od wykonania całej więźby. Ten etap budowy różni się, zależnie od tego, jaka technologia do wykonania jest przewidziana. Jednak najczęściej najpierw wykonuje się słupy podtrzymujące konstrukcje, układa się krokwie. Następnie do tak powstałej konstrukcji dokłada się płatwie jak i jętki. Po wykonaniu konstrukcji, przychodzi pora na wykonanie pokrycia dachowego. Jednak zanim to nastąpi najlepiej jest wykonać warstwę jaką jest izolacja przeciwwodna. To właśnie ona ma zapowiedz przed woda deszczową, która może przedostać się przez pokrycie dachu. Taka izolacja przeciwwodna, może być wykonana podobnie jak hydroizolacja fundamentów, czy też hydroizolacja piwnicy. Czyli wykonuje się ją specjalnej foli budowlanej. Również z niej jest może być wykonana izolacja pionowa przeciwwodna. Izolacja piwnicy może być wykonana tą samą folią izolacyjną, którą używa się właśnie do izolacji przeciwrdzewnej dachu. Gdy odpowiednio zabezpieczymy dach przed wodą, to możemy przejść do wykonania izolacji termicznej. Do niedawna wykonywało się ja z wełny mineralnej. Jednak obecnie bardzo popularna staje się izolacja termiczna z pianki poliuretanowej. Po wykonaniu izolacji termicznej, warto jest również wykonać izolację przeciwwilgociową. Taka izolacja przeciwwilgociowa ma na celu zabezpieczyć warstwę wykonanej izolacji termicznej przed wilgocią, która znajduje się wewnątrz domu. Izolacja przeciwwilgociowa podobnie jak izolacja przeciwwodna wykonana jest ze specjalnej foli budowlanej. Wykonie izolacji przeciwodnej w domu jest bardzo ważną kwestią, aby zapobiec nawilgacaniu ścian. Gdy nie wykona się takiej izolacji, wtedy skuteczne osuszanie murów będzie koniecznością. Z tym sami sobie na pewno nie poradzimy i będziemy musieli wzywać fachowców. Dlatego warto jest zapobiegać takim sytuacjom. Po wykonaniu tych warstw można przejść do prac wykończeniowych.

Czyli przykładowo będzie to montaż płyt kartonowo – gipsowych. Podczas budowy dachu z więźby dachowej nie możemy zapominać o najważniejszych warstwach. Do nich należy izolacja termiczna, przeciwwilgociowa, jak i przeciwwodna. To dzięki tym warstwom mieszkanie pod tak wykonanym dachem będzie komfortowe.