biologiczne oczyszczalnie ścieków

Biologiczne oczyszczalnie najlepszym rozwiązaniem

Wydaje się nam, że kanalizacja jest bardzo podstawowym elementem naszego życia i praktycznie każdy powinien mieć do niej dostęp. Jednak można powiedzieć, iż jest to tylko bardzo odległe marzenie, które może się nawet nigdy nie spełnić. Budowanie instalacji kanalizacyjnej jest niesamowicie kosztowne i wymaga sporo czasu. Dlatego też doprowadzanie jej do mniejszych miasteczek i wsi jest skrajnie nieopłacalne dla państwa.

Czym są biologiczne oczyszczalnie?

biologiczne oczyszczalnie ściekówDodatkowo, oczyszczalnie posiadają ograniczone miejsce magazynowania materiału biologicznego, a więc nie może być do nich podłączona zbyt duża ilość domostw w tym samym czasie, gdyż zostaną one kompletnie przepełnione, co nie może mieć miejsca, bo może poskutkować cofnięciem się kanalizy. Jednak jeśli same oczyszczalnie nie są problemem, to wyżej wspomniana instalacja już tak. Jest ona zawsze prowadzona pod ziemią, dlatego też wymaga prowadzenia wykopów w czasie jej budowy, te z kolei są niesamowicie kosztowne i długotrwałe. Tego typu konstrukcje mogą także paraliżować ruch, czy wprowadzać potrzebę przebudowy jakiegoś budynku stojącego na drodze nowej instalacji. Większość obszarów wiejskich nie posiada więc dostępu do niej. Jednak ludzie mieszkający na takich obszarach radzą sobie doskonale z użyciem innych metod utylizacji odpadów.

biologiczne oczyszczalnie ściekówCzęsto jest to tradycyjna komora szamba, która ma ograniczoną pojemność i produkuje nieprzyjemny zapach. Jak się okazuje są najlepsze biologiczne oczyszczalnie ścieków, które są po prostu miniaturową wersją oczyszczalni ścieków z pełnego zdarzenia. Te charakteryzujące się systemem trzykomorowym cechują się największą wydajnością spośród tych konstrukcji. Jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze od szamba, tego typu oczyszczalnia nie jest w żadnym stopniu droższa, a jest znacznie bardziej wydajna. Tak samo wymaga ona wykopu i odpowiedniego montażu, a ceny samej komory są często praktycznie takie same jak w wypadku zbiorników na szambo. Jednak zbiorniki te potrafią tylko magazynować odpadki, oczyszczalnia dodatkowo je filtruje i uzdatnia. Oczywiście jest to wszystko na małą skalę, więc woda ta nie nadaje się do picia, czy gotowania jedzenia, jednak idealnie sprawdza się do podlewania pól, łąk, czy po prostu trawy.

Dlatego też nic nie marnujemy i możemy wykorzystać coś ponownie. Proces filtracyjny zapewnia nam także większą pojemność takiego zbiornika. Jest on na bieżąco opróżniany z przefiltrowanej wody, a zatem jego zapełnianie przebiega znacznie wolniej niż w przypadku tradycyjnego szamba. Dlatego też oczyszczalnie te wymagają dużo rzadszego opróżniania i są dużo bardziej wydajne.