balustrady

Balustrada do portfenetra

Kamienice mimo swoich lat to budynki z potencjałem. Mieszkania bowiem posiadają wysokie sufity oraz naprawdę duże okna, co daje wielkie możliwości aranżacyjne. Jedynym minusem dla niektórych osób może być fakt, że wiele kamienic nie ma balkonów a jedynie portfenetry.

Balustrady jako ochrona

balustradyPrzypominają one drzwi balkonowe, jednakże za nimi nie ma balkonu, a jedynie fragment podłogi. Takie portfenetry muszą być zatem zawsze odpowiednio zabezpieczone, aby nikt z domowników przez przypadek nie mógł wypaść. Dlatego ochronę przed upadkiem stanowią najczęściej balustrady. Taka balustrada musi być jednak solidnie i prawidłowo zamocowana, aby stanowiła pewne i trwałe zabezpieczenie. Równocześnie istotne jest to, że balustrada będzie widoczna dla innych ludzi z zewnątrz – zatem musi być także estetyczna oraz powinna dobrze komponować się ze stylem elewacji. Zatem balustrada przy portfenetrze pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także dekoracyjną. Jeżeli szukamy czegoś stylowego, możemy wybierać spośród naprawdę wielu propozycji producentów, wśród których znajdziemy balustrady szklane, aluminiowe oraz te wykonane ze stali nierdzewnej. Niezależnie od wyboru, musimy przemyśleć sposób mocowania.

balustradyZazwyczaj większość osób decyduje się na mocowanie widoczne, ponieważ wówczas balustrada przypomina wyglądem barierkę balkonową, a więc tym samym stanowi ona element elewacji i wpływa na jej styl. Drugą metodą jest mocowanie ukryte, które polega na tym, że wszelkie elementy montażowe ukrywa się w ościeży okna. Barierka zbytnio nie odstaje od szyby, nie wychodząc poza ścianę budynku. Wybór rozwiązania zależy od nas, ale w obu przypadkach musimy dużo uwagi poświęcić temu, aby dobrze zamocować balustradę w warstwie konstrukcyjnej ściany. Wiele zależy zatem od tego, czy ściana jest jednowarstwowa czy może trójwarstwowa. W pierwszym przypadku mocujemy balustradę za pomocą stalowych marek montowanych do ściany, do których doczepiamy wsporniki przechodzące przez ocieplenie. Przy ścianie trójwarstwowej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wsporniki muszą być rozmieszczone tak, aby wystawały z zewnętrznej strony elewacji. Do montażu potrzebujemy marki oraz łączniki wbijane lub wkręcane – wszystkie te elementy powinny być zabezpieczone przed korozją, najlepiej za pomocą ocynkowania lub malowania proszkowego.

Dzięki temu nawet po upływie lat będą wyglądały dobrze i nie zobaczymy na nich ani śladu rdzy. Podsumowując, montaż balustrady, która będzie zabezpieczała portfenetr, jest bardzo ważny, dlatego musimy poświęcić mu wiele uwagi, aby wykonać go jak najlepiej.