przydomowe oczyszczalnie ścieków

Alternatywa dla szamba

W każdej dziedzinie życia pojawiają się nowoczesne rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie – wszystko po to, aby podnieść komfort codzienności. Wśród takich rozwiązań wymienia się między innymi przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stanowią doskonałą alternatywę dla szamba.

Przydomowa oczyszczalnia dobra na przedmieściach

przydomowe oczyszczalnie ścieków Nic zresztą dziwnego. Podobnie jak szambo jest to bowiem instalacja zewnętrzna o podobnym zastosowaniu – czyli jest przeznaczona do montażu w miejscach, w których nie istnieje jeszcze połączenie do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Tylko w przypadku szamba musimy sami martwić się o wywóz nieczystości – czekają nas regularne opłaty dla firmy, która posiada wozy asenizacyjne i będzie mogła zająć się wypompowywaniem szamba. Tymczasem choć za przydomową oczyszczalnię zapłacimy więcej, potem koszta eksploatacyjne są o wiele niższe. Oczyszczalnia działa samodzielnie i nie potrzeba żadnej naszej ingerencji. To dlatego dużą popularnością cieszą się na przykład przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem w wielkopolskim – które montowane są na osiedlach peryferyjnych a także na działkach znajdujących się na przedmieściach. W ten sposób można unieszkodliwić produkowane ścieki bez konieczności ich wywozu, a także bez opłat dla miejskiej sieci kanalizacyjnej.

przydomowe oczyszczalnie ściekówJeżeli jesteśmy osobami, którym zależy na tym, aby w jak największym stopniu ograniczyć opłaty – to właśnie przydomowa oczyszczalnia jest dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli do tego zdecydujemy się na przykład na produkcję prądu za pomocą fotowoltaiki, wówczas odejdą też rachunki dla miejskiego zakładu energetycznego. Pozostanie nam płacić jedynie za wodę. W perspektywie dłuższego czasu jest to naprawdę duża oszczędność – tyle że musimy więcej zainwestować na początku. Ale chyba nie powinniśmy przejmować się tym tak bardzo, zwłaszcza że obecnie możliwe jest korzystanie z dofinansowań na takie rozwiązania, które są bezpieczne dla środowiska. A zarówno przydomowa oczyszczalnia, jak i fotowoltaika, to rozwiązania ekologiczne. Decydując się na oczyszczalnię z drenażem, oczyszczona z zanieczyszczeń woda ląduje w gruncie. Nie zawiera już żadnych substancji toksycznych, dlatego jest to możliwe bez szkody dla środowiska.

Oczywiście producenci proponują także inne rodzaje oczyszczalni, warto więc zapoznać się dokładnie z ofertą, zwłaszcza jeżeli posiadamy małą działkę i nie mamy możliwości zainstalowania drenażu rozsączającego, który przecież zajmuje trochę miejsca. W dodatku nic nie może być na nim budowane ani zasiewane. Jest to więc jednak pewne ograniczenie.